Smak dobrego
życia

W dawnych budynkach fabryki Goplana wciąż jeszcze unosi się aromat czekolady. Może już na stałe nasyci te mury? Jednak największym atutem dawnej fabryki dziś jest jej lokalizacja – to niemal 6 hektarów w najbardziej rozpoznawalnej dzielnicy Poznania – na kultowych Jeżycach, tuż przy ulicy Kościelnej, u bram Parku Sołackiego.

Goplana to kilkuetapowy projekt zakładający stworzenie nowoczesnego
śródmiejskiego osiedla. W niedalekiej przyszłości powstaną tu nowe
kwartały, a pomiędzy nimi place, zielone skwery i deptaki.

Zacznijmy
od początku

7 miejskich kwartałów, zielony plac, trakty spacerowe, zabytkowa czekoladziarnia, muzeum w dawnym dworku i 5 etapów budowy osiedla - wszystko to składa się na nowe jeżyckie osiedle Goplana. Do tego widok na Sołacz i planowany Park Północny.

Pierwsze dwa budynki zostały już przekazane w ręce zadowolonych mieszkańców. Obecnie trwa budowa kolejnego fragmentu osiedla - buydnków E i F zlokalizowanych w sąsiedztwie najistotniejszych urbanistycznie miejsc dzielnicy. Między budynkami a dawną zabudową Starej Czekoladziarni rozciągnie się atrakcyjny teren Placu Czekoladowego.

Zapraszamy do zapoznia się z ofertą.

7

pięter

157

wygodnych
mieszkań

29-128 m2

zróżnicowane
metraże

2

apartamenty typu penthouse
z obszernymi tarasami na dachu

7

pięter

164

wygodnych
mieszkań

27-121 m2

zróżnicowane
metraże

2

apartamenty typu penthouse
z obszernymi tarasami na dachu

8

pięter

180

wygodnych
mieszkań

31-139 m2

zróżnicowane
metraże

3

apartamenty typu penthouse
z obszernymi tarasami na dachu

8

pięter

180

wygodnych
mieszkań

32-131 m2

zróżnicowane
metraże

7

lokali usługowych

Przestronne balkony

Przestronne balkony,
loggie i tarasy

Prywatne ogródki

Prywatne
ogródki

Pojemne rowerownie

Pojemne rowerownie
w każdej klatce

Wewnętrzny, zielony dziedziniec

Wewnętrzny,
zielony dziedziniec

Plac zabaw

Plac
zabaw

Szczypta wspomnień

Początki Fabryki Goplana sięgają 1912 roku, przy poznańskiej ul. Wawrzyńca 11 Goplana gości natomiast nieprzerwanie od 1921 roku. Zapach kakao i wanilii do dziś kusi w starych murach istniejącej Czekoladziarni.

1912
1937
1938
1956
1960
1970
1980
2021

Fabryka Goplana została założona prze grupę polskich akcjonariuszy w 1912 roku. Na początku była to niewielka wytwórnia, zajmująca budynek przy ul. Warszawskiej. Na ulicę Św. Wawrzyńca 11 (wówczas nr 28)  Goplana przeniosła się już po I Wojnie Światowej w 1921 roku.

Rok 1937 - załoga Goplany w dniu 25-lecia. Fabryka produkowała  wówczas m.in. czekolady, karmelki, herbatniki, biszkopty, wypiekała pieczywo oraz przygotowywała własne konfitury i marmolady na sprzedaż.

Rok 1938 - Konszownia. To tu mieszano czekoladę, by odparować z niej nadmiar wody i wydobyć prawdziwe bogactwo smaku i zapachu. Przed wojną proces produkcyjny czekolady i wytworów czekoladowych był częściowo zmechanizowany, natomiast produkcja pieczywa oraz zawijanie i paczkowanie wyrobów wykonywano ręcznie.

Od 1956 roku produkty Goplany trafiają poza Polskę. W ramach pierwszego eksportowego zamówienia 187 ton herbatników pojechało do Sudanu. Niekoniecznie tą ciężarówką ;)

Budynek czekoladziarni został przebudowany na początku lat 60. Zmodernizowano też linie produkcyjne i wyposażono je w nowoczesny sprzęt, m.in. agregat „Cavemil Cream” umożliwiający produkcję czekolady nadziewanej i bombonier.

Mimo rozwijającego się eksportu i sieci ogólnopolskiej, ale i światowej dystrybucji, aż 40% wyrobów Goplany zostaje na rynku Poznańskim i wielkopolskim. Pierwszy sklep patronacki powstał własnie tu, w Poznaniu, w 1931 roku. Do początku lat 70. otwarto aż 70 takich miejsc.

Archiwalne opakowania produktów Goplany to historia znakomitego polskiego wzornictwa przemysłowego. Zainspirowały nas one do sięgnięcia po ilustracje jako sposób na przekazanie wyjątkowego charakteru osiedla – pełnego życia i dobrych emocji, dobrej architektury i przemyślanej urbanistyki.

Detale architektoniczne nowego osiedla świadomie nawiazują do dawnej fabrycznej przeszłości kolorystyką i doborem materiałów. Pomostem łączącym historię czekoladowej marki Goplana z pełnym rozmachu projektem mieszkaniowym jest język ilustracji, który czerpie inspiracje z historycznych opakowań produktów Goplany, tradycji polskiego wzornictwa przemysłowego i języka plastycznego lat 50-tych i 60-tych.

Deweloper

Colian Developer jest niezależnym deweloperem działającym na rynku polskim od 2012 roku, koncentrując się na obszarze budownictwa wielorodzinnego, budowy obiektów komercyjnych pod wynajem oraz zarządzania nieruchomościami. Na sukces firmy pracuje zespół profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. 

Colian Developer należy do polskiej grupy kapitałowej Colian, właściciela takich marek jak Goplana, Jutrzenka i Solidarnośc.

Architekci

MKC to autorska pracownia architektoniczna z siedzibą w Warszawie, działająca na polskim rynku od 1988 r. Od początku działalności koncentruje się na projektowaniu budynków mieszkaniowych wielorodzinnych o różnej skali, aż po duże zespoły mieszkaniowe o bardzo zróżnicowanej strukturze. Współpraca biura z renomowanymi pracowniami i specjalistami różnych branż z całej Polski pozwala na sprawne i kompleksowe realizowanie inwestycji w całym kraju. W Poznaniu pracownia MKC projektowała m.in. Kamienicę Jeżyce na ul. Kościelnej, Osiedle Przy Rolnej IV oraz Strzeszyn Park.